Potrawy z ryb

Witamy w dziale "potrawy z ryb". Aby dowiedzieć się w jaki sposób przyrządzić coś pysznego z tego gatunku mięsa, należy wybrać z menu znajdującego się po prawej stronie interesującą Cię potrawę!

Ryby

Od najdawniejszych czasów ryby są jednym z podstawowych składników pożywienia człowieka. Rybie mięso jest łatwo przyswajalne i wartościowe pod względem odżywczym. Zawiera wysokiej jakości białko, jod, fosfor, potas, wapń oraz witaminy A i D.

Kuchnia filipińska

Cztery kultury wywarły wpływ na kuchnię filipińską. Przede wszystkim rodzima tradycja, zgodnie z którą przyrządzanie potraw wymaga wielkiego pietyzmu i skrupulatnego przestrzegania receptur. Prosię w ziołowej zaprawie pieczone na węglu drzewnym jest przykładem kultywowania przez wieki, w niezmienionej formie, sposobu przyrządzania potrawy. Długie lata hiszpańskiej kolonizacji pozostawiły swoje piętno na kuchni tego kraju. Filipińczycy przejęli wiele hiszpańskich przepisów, jak np. na popularną rybę w sosie jajowym. Prawdziwy przewrót w filipińskiej kuchni dokonał się pod wpływem Chińczyków i ich znakomitych poczynań w sztuce kulinarnej. Np. wszystkie potrawy, w których skład wchodzi makaron, sporządzane są według chińskich receptur. Również obecność Amerykanów na Filipinach znalazła swe odbicie w miejscowej kuchni. Przejęły się zwłaszcza amerykańskie sposoby przyrządzania napojów.

Kuchnia grecka

Grecy najczęściej przyrządzają ryby z dużą ilością oliwy i pomidorów. Niezbędnym dodatkiem są również cytryny. Prawdziwym specjałem jest ryba opiekana na węglu drzewnym. W greckich tawernach stosowany jest ten oto sposób jej przyrządzania: sprawioną rybę kładzie się bezpośrednio na płycie pieca, w którym pali się wyłącznie drewnem. Aby ryba nie było zbytnio wysuszona, po upieczeniu wrzuca się ją do miski i dosłownie „topi” w oliwie.

Kuchnia indyjska

Jeśli chodzi o Indie to jedną z najpopularniejszych potraw tam przyrządzanych jest halibut nadziewany. Halibut, pomfret, surmaj i setki innych gatunków ryb występuje obficie w wodach południowych Indii. Typowy jest w tych regionach widok wychodzących w morze flotylli małych łódek z charakterystycznymi sieciami, w kształcie ogromnych czerpaków. Gdy wraz z odpływem ryby wypływają z małych zatoczek, wystarcza umiejętne zarzucenie czerpaka, aby połów był udany.

Metody przyrządzania ryb nie różnią się zasadniczo od sposobów przygotowywania potraw z mięs i warzyw. Przed przystąpieniem do tych czynności rybę najpierw się płucze, kilkakrotnie zmieniając wodę, naciera mączką z włoskiego grochu, która wchłania nadmiar tranu i niweluje niemiły zapach. Po 10-15 min. rybę należy opłukać z mączki. Jest to doskonały sposób, aby mięso ryby utraciło specyficzną woń, a zachowało swój naturalny smak.

Ryba smażona w cieście należy do specjalności kuchni indyjskiej. Ciasto do tej potrawy przygotowuje się z mączki grochu włoskiego. Po usmażeniu jest ono bardzo chrupiące.